יום שבת

עין הרע - דברים שחובה לדעת ומאמרים בנושא עין הרע


עין הרע (לעיתים נקרא גם עין הרעה) הוא מושג המתייחס לפגיעה בנו כתוצאה מפעולות או רגשות של בני אדם אחרים כלפינו, באופן שמשפיע על הגורל שלנו. ההתייחסות אל הנושא של עין הרע מתחילה כבר ביהדות ובגמרא ולאחר מכן יש התייחסות ענפה ורבה אל הנושא של עין הרע גם בספרות הסוד והקבלה. עין הרע יכולה להוביל לסוגים שונים של פגיעה ובהם אסונות, מחלות, תאונות, בעיות כלכלה ועוד הרבה מאוד גורמים ופגיעות שנכנסים כולם תחת הקטגוריה של נזקי עין הרע. במרבית המקרים תוטל עלינו עין הרע באופן מכוון על ידי גורם כלשהו, אנושי או לא אנושי. ישנם מקרים מסוימים בהם עין הרע נוצרת באופן ספונטני אך סוג אחר של עין הרע שהוא הרבה יותר נפוץ הוא עין הרע שאנשים גורמים לעצמם על ידי פעולות שונות שמחבלות בגורלות שלהם וגורמות להם נזק.

סוג נוסף של עין הרע שבמקרים רבים תוקף אנשים הוא עין הרע בבית. ישנה אמונה כי עין הרע אינה חלה בדרך כלל על האדם עצמו אלא על סביבתו ומרחב המחייה שלו שהופכים חשופים לפגיעה. ואכן עין הרע בבית הוא אחד הנושאים הרווחים בכל התחום.

מטבע הדברים אנשים רבים מתעניינים בנושא של הסרת עין הרע ורוצים לדעת איך להסיר עין הרע. ישנן מספר שיטות של הסרת עין הרע או מניעת עין הרע מראש והן בדרך כלל מסתמכות על טקסים להסרת עין הרע, קמעות, סגולות ואף כישופים נגד עין הרע. ישנה מחלוקת על הדרכים למנוע מראש עין הרע ועל מה עושים נגד עין הרע. דעה אחת גורסת כי ניתן להסיר עין הרע רק לאחר שהיא כבר הוטלה עלינו ומאידך ישנם אלו הסבורים כי ניתן לפעול נגד עין הרע כבר מראש על ידי קמעות, סגולות, הקפדה על מזוזות או חפצים אחרים בבית ועוד דרכים רבים למנוע עין הרע. דרך אחר לבצע גירוש עין הרע היא עם עופרת נגד עין הרע. אפשרות נוספת היא נשיאת תפילה נגד עין הרע או לחילופין קבלת ברכה נגד עין הרע.

מאמרים בנושא עין הרע:

קישורים חיצוניים