יום שישי

כישוף בחלום


בכל מה שקשור לאפשרות לבצע כישוף בחלום ישנה מחלוקת גדולה בעולם המיסטיקה והכישוף. מצד אחד יש כאלו הטוענים כי לא רק שזה בהחלט אפשרי לבצע כישוף בחלום, אלא גם שלכשפים המתבצעים בחלומות יש כוח מיוחד שיכול להשפיע על המציאות ברמות שאליהן לא יכול כישוף רגיל להשפיע. גישות אחרות גורסות כי כישוף בחלום אינו דבר מה אפשרי וזו בשל הניתוק של החלום מעולם המציאות והיותו חוויה מדומה אישית שאין לה כל קשר ובוודאי לא השפעה על עולם המציאות.

גם מבין אלו המצדדים באפשרות של כישוף בחלום ישנה מחלוקת בשאלה האם כישוף בחלום הוא כישוף לבן או כישוף שחור. זאת בעקבות התפיסה כי בחלום ניתן לתקשר עם כוחות מסוגים שונים שאינם מתגלים בעולם החומר של המציאות ושדרכם ניתן לבצע כישוף בחלום. השאלה היא כמובן מה טיבם של הכוחות האלו, שכן הוא שזה שיקבע את טיבו של הכישוף בחלום.

עוד שאלה שנמצאת תמיד בדיון בקרב אלו שטוענים כי אפשר לבצע כישוף בחלום היא אילו סוגי כשפים ניתן לבצע בחלום וכיצד מבצעים אותם. טכניקות של התכוונות ושימוש גם בטכניקות של חלום צלול הן רווחות. יש כאלו טוענים שהם מסוגלים לבצע כישוף אהבה בחלום אך גם כשפים מסוג של מה שקרוי "כישוף אדום" של קללות או פגיעה ביריב.